BIM – TEKLA STRUCTURES

Nasze biuro otrzymało nagrodę Tekla BIM Awards 2017 (Polska) za projekt Quick Park Shopping Centre
Technologia BIM umożliwia projektowanie obiektów budowlanych w przestrzeni 3D z pełną informacją o każdym elemencie modelu. Dzięki temu uzyskujemy zarówno możliwość pełnej koordynacji międzybranżowej, jak i uzyskiwania informacji ilościowych na temat zastowanych materiałów i elementów na każdym etapie projektu. Nasza firma wdrożyła wiodące w tym względzie oprogramowanie dedykowane dla projektantów konstrukcji: Tekla Stuctures. Model konstrukcji w Tekla Stuctures umożliwia również przyszłe zarządzanie procesem budowy, dzięki możliwości tworzenia na podstawie tego modelu harmonogramów, organizacji prac, zamówień materiałów itd. Podstawowe zalety wykorzystania technologii BIM:
  • Dobra kontrola 3D nad poprawnością zamodelowanych elementów konstrukcyjnych, pozwala np. na ocenę ułożenia prętów zbrojeniowych w szalunku i wyeliminowania późniejszych problemów na budowie z tym związanych.
  • Prosta kontrola dopasowania dochodzących do siebie elementów konstrukcyjnych ogranicza późniejsze problemy z ich montażem.
  • Dzięki możliwości eksportu modelu w formacie IFC  uzyskujemy dobrą koordynację międzybranżową wraz z automatyczną opcją wykrywania kolizji, np. konstrukcji z instalacjami.
  • Tworzenie bardzo dobrej jakości dokumentacji projektowej 2D. Tworzenie dodatkowych rzutów, przekrojów wymaga minimalnego nakładu pracy, dzięki czemu projektant ma możliwość szybkiego wzbogacenia rysunku o kolejne detale, które mogą być bardzo przydatne na placu budowy.
  • Dzięki dobrze dopracowanemu procesowi tworzenia rysunków, możliwe jest zamieszczenie na nich dużej ilości informacji (poziomy, wymiary, ciężary, nazwy, opisy, właściwości), które są tworzone i aktualizowane automatycznie w przypadku zamian w modelu konstrukcji. Dzięki temu ogranicza się możliwość popełnienia błędu oraz umożliwia dokonanie szybkich zmian w dokumentacji.
  • Szybkie tworzenie raportów ilościowych związanych z użytymi materiałami i elementami na każdym etapie projektu i podczas trwania procesu budowy.
Technologia BIM nie zastąpi człowieka, ani sama nie zlikwiduje wszystkich błędów pojawiających się w dokumentacjach projektowych, ale na pewno mocno je ograniczy i usprawni proces budowy.